Praktické rady
Herbár
Baza
Bylinkári opisujú bazu ako „kompletnú liečivú truhlicu“, pretože má nespočetné terapeutické vlastnostiBorovica Lesná (sosna)
Borovica Lesná (sosna) je vždy zelený strom, ktorý vyjadruje životnú silu.Borovica píniová
Pínia je charakteristický strom stredomorských krajín, vytvárajúci malebné háje.Čierna ríbezľa
Listy i plody majú za čerstva nepríjemný plošticový zápach, preto ľud nazýva ríbezľu čiernu „smradľavá ríbezľa”.Eukalyptus
Tento typicky austrálsky strom sa v súčasnosti pestuje po celom svete.Hloh obyčajný
Účinky hlohu sa ukazujú veľmi pomaly, až po niekoľkých týždňoch užívania, pretrvávajú však dlhodobo.Ibištek
Ibištekové “plody”, tmavočervené dužnaté kalichy chrániace semená, sú súčásťou tradičných národných receptov.Levanduľa lekárska
Bylinky dovezené k nám zo Stredomoria majú istý nádych zvláštnosti už aj preto, že u nás vo voľnej prírode nerastú.Lipa malolistá
Z lipového dreva sa dodnes pripravuje živočíšne uhlie, čo je najznámejší a veľmi účinný prostriedok proti črevným katarom aj otravám.Mäta
Mäta kvitne od júla do septembra, na zber však slúži jej vňať.Materina dúška
Podľa starej povesti je to matka premenená na kvietok.Medovka
Medovka je trváca bylina listy sú vrúbkovano pílkovité, tmavo zelenej farby s výraznou žilnatinou a charakteristickou citrónovou vôňou najmä po rozotreníRakytník rešetliakový
Rakytník je voľne rastúca drevina rozšírená po celom svete. Stavbou vytvára rozvetvený ker, dorastajúci do výšky 2 - 4 metrov. Jeho plody sú krátkostopkaté oranžové bobule.Rozmarín
Tento aromatický poloker zvyšuje krvný tlak. Pochádza z pobrežia Stredozemného mora a zbiera sa priebežne počas celého roka.Rumanček
Upokojuje boľavú kožu a ekzémy. Uvoľňuje bolestivo natiahnuté svaly, zmierňuje nervové napätie a podráždenosť.Šalvia
Tento poloker dorastá až do výšky 70 centimetrov. Charakterizujú ho jemne až sýto fialové kvety.Šípka
Pichľavý krík s tmavoružovými kvetmi na dlhých konároch, niekedy dorastá až štyri metre.Zázvor
Účinný proti baktériám a vírusom, zmierňuje kŕče a zvyšuje imunitu.Zelený čaj
Zelený čaj má schopnosť absorbovať zápach okolitých vecí a vysušené použité čajové lístky je možné využiť ako dezodoranty a tiež ako čistiace prostriedky s antibakteriálnymi účinkami.Železník
Kedysi sa verilo, že železník robí telo necitlivým voči ranám a strelám - odtiaľ i jeho staré ľudové meno železník.Ženšen pravý
Ženšen je koreň mnohoročnej trávnatej byliny všehoj ženšenový, ktorá rastie na Ďalekom východe.Žihľava
Už starí Rimania si zväzkami žihľavy liečili reumu.Aloe vera (Aloe Barbadensis Miller)
Listy Aloe vera sú mäsité a po okrajoch zubaté. Vyrastajú v ružici a ich vnútro obsahuje Aloe Vera gél. Dospelé dosahujú veľkosť až 1,5 metra a majú v priemere 15 listov. Táto rastlina obsahuje vyše 240 biologicky aktívnych látok, množstvo vitamínov, minerálov, aminokyselín, enzýmov a sacharidov.
Účinky
prečisťuje organizmus,
znižuje bolesť,
zabraňuje krvácaniu,
pôsobí protizápalovo,
podporuje rast buniek,
odstraňuje mŕtve bunky,
zlepšuje prekrvenie,
podporuje imunitný systém,
proti baktériám, vírusom a plesniam,
zvlhčuje celú hrúbku pokožky
Baza (Sambucus Nigra)
Čierna baza má v ľudovom liečiteľstve zaslúžený rešpekt pri liečbe chorôb z prechladnutia a respiračných ochorení, ako sú chrípka, angína, bronchitída, kašeľ, nádcha, zápal dutín a pod. Stimuluje potenie, čím dokáže znižovať teplotu a pomáha nám zbaviť sa usadeného sekrétu v dýchacích cestách, zlepšuje vykašliavanie a uľahčuje dýchanie.
Chladný nesladený čaj z kvetov je skvelým liekom aj pri zažívacích problémoch, ako žalúdočné a črevné koliky, plynatosť, nevoľnosť a pomalé trávenie, či nedostatočná činnosť žlčníka. Aj pri nadmernom zadržiavaní tekutín v tele a opuchoch je vhodné piť čaj z bazy alebo užívať sirup.
Bazový čaj alebo sirup pridaný do nápojov má aj mierne laxatívne účinky, môže uľahčiť život, ak trpíte zápchou.
Účinky
Antiseptické
Prekrvujúce
Antipyretické
Podporuje trávenie
Borovica Lesná (sosna) (Pinus Sylvestris)
Borovica Lesná (sosna) je vždy zelený strom, ktorý vyjadruje životnú silu. Dosahuje výšku až 30 metrov. Má rada slnečné prostredie, ľahko odoláva silnej zime a najčastejšie sa vyskytuje vo vysoko horskom prostredí. Z mladých výhonkov sa varí čaj, z dreviny sa zbiera smola a olej.
Borovica Lesná (sosna) je vždy zelený strom, ktorý vyjadruje životnú silu. Dosahuje výšku až 30 metrov. Má rada slnečné prostredie, ľahko odoláva silnej zime a najčastejšie sa vyskytuje vo vysoko horskom prostredí. Z mladých výhonkov sa varí čaj, z dreviny sa zbiera smola a olej. Hlavným produktom na zber sú konce konárikov, ktoré rastú na jar. Ihličnany sú obľúbené najmä kvôli ich vôni a liečebným vlastnostiam. V staroveku sa drevo borovíc využívalo najmä ako stavebný materiál. V súčasnosti je najvýznamnejším produktom ihličnanov silico-živica-terpentínový balzam. Tá tvorí súčasť mnohých mastí a balzamov.
Účinky
Proti stresu
Na bolesti hlavy
Na reumatické problémy
Pri zníženej imunite
Borovica píniová (Pinus Pinea)
Pínia je charakteristický strom stredomorských krajín, vytvárajúci malebné háje. Od staroveku sa vysádzali pozdĺž ulíc a alejí, aby poskytovali tieň. Svetoznáme sú pínie z Via Appia, oddeľujúcej Rím od južného Talianska. Pínie majú veľké olejnaté semená, ktoré sú v stredomorí lahôdkou.
Pínia je strom známy najmä svojimi mimoriadne drahými orieškami. Terpentín, ktorý sa získava zo živice tejto borovice je antiseptický, močopudný a často sa používa pri liečbe problémov s obličkami a močovým mechúrom.
V parnom kúpeli má protireumatické účinky, pozitívne vplýva na dýchacie cesty a je užitočný pri liečení slizníc a respiračných problémov ako sú kašeľ, prechladnutie či chrípka.
Pri vonkajšom použití sú extrakty z pínie nápomocné pri liečbe kožných problémov, rán, vriedkov a popálenín.
Účinky
Upokojujúce
Povzbudzujúce
Posilňuje srdce a cievy
Zmierňuje kašeľ
Čierna ríbezľa (Ribes Nigrum L.)
Listy i plody majú za čerstva nepríjemný plošticový zápach, preto ľud nazýva ríbezľu čiernu „smradľavá ríbezľa”. Tento zápach však u dobre vyzretých plodov, a najmä po konzervovaní, celkom mizne.
Listy čiernej ríbezle majú močopudný a potopudný účinok a oddávna sa používali pri chorobách močových ciest. Čaj z listov je známy prostriedok proti čiernemu kašľu detí a kŕčovitému kašľu dospelých.
Sušené čierne ríbezle sa pridávajú do čajových zmesí, používajú sa pri prechladnutí, kašli, čiernom kašli a reumatizme.
Šťava z plodov má vysoký obsah vitamínov, zvyšuje pružnosť ciev a odolnosť organizmu. Listy aj plody podporujú látkovú výmenu. Čierne ríbezle pôsobia proti hnilobe, proti hnačke, skorbutu a posilňujú žalúdok.
Účinky
Močopudné
Pôsobí proti kašľu
Pôsobí proti prechladnutiu
Zvyšuje pružnosť ciev
Eukalyptus (Eucalyptus Globulus)
Tento typicky austrálsky strom sa v súčasnosti pestuje po celom svete. Dokáže absorbovať mimoriadne množstvá vody, a preto sa používa aj na vysúšanie močiarov. Pre liečivé účinky sa počas celého roka zbierajú jeho listy. Známy je najmä vďaka aromatickým esenciálnym olejom.
Pochádza z Austrálie a jeho stromy rastú veľmi rýchlo, preto sa využíva aj v papierenskom priemysle. Rastie do veľkých výšok (až 90 metrov) a radí sa medzi najvyššie stromy na svete.
Eukalyptus je známy svojimi účinkami na dýchacie ústrojenstvo, a to hlavne vďaka siliciam eukalyptol, ktoré obsahujú jeho listy. Spriechodní dýchacie cesty, pomáha pri bolestiach v krku, pôsobí antisepticky na rany, uvoľňuje kŕče, znižuje horúčku, pomáha pri bolestiach hlavy i migrénach.
Eukalyptový aromatický olej pomáha bojovať proti nervozite a stresu, prináša pocit čistoty, sviežosti a harmónie. Olej je vhodný aj na masáže, obklady alebo na inhalácie. V kozmetike sa používa pre svoje hojivé účinky na mastnú pleť a proti akné.
Účinky:
Antiseptické
Uvoľňujúce
Relaxačné
Stimuluje dýchanie
Hloh obyčajný (Crataegus Laevigata)
Účinky hlohu sa ukazujú veľmi pomaly, až po niekoľkých týždňoch užívania, pretrvávajú však dlhodobo. Hloh sa využíva na všetky problémy so srdcom a cievami.
Hloh posilňuje a prekrvuje srdcový sval, upokojuje a povzbudzuje jeho činnosť, odstraňujem búšenie, arytmiu, rozširuje vencovité cievy srdca, blahodárne pôsobí aj pri angíne.
Pomáha tiež pri nestálom krvnom tlaku, najmä vysokom. Hloh prispieva k rozšíreniu ciev a tým aj poklesu krvného tlaku, čím zlepšuje krvný obeh, K pozitívnym vlastnostiam sa radí aj pôsobenie proti nespavosti a tlmenie negatívnych prejavov menopauzy. Nie je vhodný pre ľudí s nízkym krvným tlakom, ktorý môže ešte znížiť.
Účinky
Prekrvuje srdcový sval
Reguluje krvný tlak
Tlmí príznaky klimaktéria
Odstraňuje arytmiu
Ibištek (Hibiscus Sabdariffa)
Ibištekové “plody”, tmavočervené dužnaté kalichy chrániace semená, sú súčásťou tradičných národných receptov. Vyrábajú sa z nich sirupy, džúsy, marmelády a ako prírodné farbivo sa pridávajú do množstva ďalších pochúťok. Mladé listy ibišteka sa používajú aj ako listová zelenina.
Ibištek sa nazýva aj červený šťavel alebo jednoducho krátko “Roselle” – rozela.
Prírodné ibištekové farbivá sú veľmi dôležité pri prevencii kardiovaskulárnych chorôb, výrazne sa podieľajú na detoxikácii organizmu. Extrakt z ibišteka pomôže tým, ktorí majú v dôsledku zvýšenej priepustnosti a zníženej pružnosti ciev problémy, ako sú popraskané červené žilky kdekoľvek na tele, kŕčové žily, náchylnosť k tvorbe modrín, krvácajúce ďasná, paradontóza, hemoroidy, silné menštruačné krvácanie a krvácanie z nosa.
Povzbudzuje organizmus a pôsobí proti chronickej únave, vyčerpanosti a zníženej imunite.
Pozitívne pomáha aj pri liečbe zápalu obličiek, zápalu močového mechúra a rozpúšťaniu močových kameňov, pri regenerácii svalov, kĺbov a kostí aj pri zvýšenej telesnej námahe.
Účinky
Detoxikačné
Protizápalové
Znížuje krvný tlak
Pomáha pri problémoch so srdcom
Levanduľa lekárska (Lavandula officinalis)
Bylinky dovezené k nám zo Stredomoria majú istý nádych zvláštnosti už aj preto, že u nás vo voľnej prírode nerastú. Medzi také patrí aj levanduľa, ktorá sa u nás pestuje ale aj dováža nielen na liečebné účely. Názov levandule je odvodený od slova umývať, čo napovedá že v staroveku sa používala predovšetkým do kúpeľov a v kozmetike. Liečebne sa začala používať až v kláštornej medicíne.
Z jej veľmi širokej škály uplatnenia slúži dnes v prvom rade pri ťažkostiach nervového pôvodu či pri nervovom vyčerpaní pre tlmiace účinky na centrálnu nervovú sústavu. Čaj z levandule pomáha pri nespavosti, nervovej slabosti, návaloch krvi a bolestiach hlavy. Poradí si aj s takými nepríjemnosťami ako je nezastaviteľná triaška, migréna a hystéria. Ďalšie osvedčené použitie levandule je pri astme, žalúdočných kolikách a nadmernej plynatosti. Mierne preháňa a je dobrá aj na pečeň a žlčník. Inhalácia levandule urýchľuje liečenie katarov priedušiek, chrípky, angíny a bronchitídy. Silný odvar alebo tinktúra slúži ako kloktadlo, čistí drobné vriedky v ústnej dutine, uvoľňuje ochrnutie jazyka a zajakávanie. Dôležité uplatnenie nachádza levanduľa pri použití zvonku, kde je najlepšia vo forme oleja. Natieranie boľavých miest pomáha pri reume, po úrazoch, pri vykĺbeninách, natrhnutých svaloch, bolestiach a zápaloch nervov. Lieči j vredy, infekčné rany a povrchové zápaly.
V súčasnosti sa využíva aj v aromaterapii, homeopatii či v potravinárstve a kozmetickom priemysle. Obľúbené sú aj levanduľové vrecúška do bielizníkov a vankúšiky pre pokojný spánok.
Účinky:
Ukľudňujúce
Dezinfekčné
Antioxidačné
Protizápalové
Antimikrobiálne
Podporuje trávenie
Lipa malolistá (Tilia Cordata)
Z lipového dreva sa dodnes pripravuje živočíšne uhlie, čo je najznámejší a veľmi účinný prostriedok proti črevným katarom aj otravám. Lipa pôsobí liečivo aj na mnoho iných chorôb. Lipové listy sa predtým vkladali do úst, aby sa zabránilo tvorbe pľuzgierikov, šťava z nich mala tiež zabrániť vypadávaniu vlasov.
Lipový kvet obsahuje éterický olej, ktorého hlavnou zložkou je farnesol. Preto včely z lipového nektáru dokážu vytvoriť jedinečný med.
V ľudovom liečiteľstve je lipový kvet používaný ako podpora pri nádche, kašli a nachladnutí. Lipový sirup a čaj majú sedatívne účinky pri strese a nespavosti. Účinnosť lipy pri poruchách spánku bola dokonca preukázaná klinicky.
Sirup vyrobený z lipového kvetu a med sa používa pri prvých príznakoch epilepsie k odstráneniu kŕčov. Ďalej je možné ho použiť pri zápaloch horných dýchacích ciest, pri poruchách spánku, pri žlčových kameňoch a pečeňovej nedostatočnosti.
Listy sparené vodou sa môžu prikladať na popáleniny, zmiešané s vínom zase na končatiny proti svalovým kŕčom.
Účinky
Upokojujúce
Močopudné
Pôsobí proti nespavosti
Zabraňuje vypadávaniu vlasov
Mäta (Mentha Piperita)
Mäta kvitne od júla do septembra, na zber však slúži jej vňať. Zber sa vykonáva najmä kým je rastlinka ešte mladá, aby si zachovala čo najviac vitamínov. Táto mentolom voňajúca rastlinka je skvelým pomocníkom pri tráviacich ťažkostiach a nechutenstve.
Názov mäta (Mentha piperita) má pôvod v gréckej mytológii. Minta bola nymfa, do ktorej sa zamiloval boh podsvetia Hádes. Keď sa o tom dozvedela jeho manželka, premenila Mintu na voňavú bylinu.
Hlavné uplatnenie si mäta našla pri všetkých druhoch žalúdočných problémov. Zlepšuje chuť do jedla, zastavuje zvracanie a hnačky, uvoľňuje žalúdočné kŕče aj bolesti pečene a žlčníka. Zmierňuje nadúvanie, podporuje vylučovanie žlče a žlčových kamienkov.
Pri vonkajšom použití zmierňuje svrbenie, podráždenie pokožky a mierni bolesť. Preto sa osvedčila na výplachy pri bolestiach zubov a ďasien, pričom spríjemňuje a čistí dych. Používa sa aj ako prísada do bylinkových kúpeľov na zmiernenie bolesti svalov. Pri inhalovaní nálevu lieči nádchu a zápaly hrtanu a priedušiek.
Účinky
Zlepšuje trávenie
Protizápalové
Upokojujúce
Podporuje vylučovanie žlče
Materina dúška (Thymus Serpyllum)
Podľa starej povesti je to matka premenená na kvietok. Materina dúška je výborná pri nachladnutí, zápale priedušiek, zápale mandlí a pri astmatických ochoreniach, taktiež posilňuje imunitné reakcie.
Materina dúška má posilňujúce, protikŕčové, protizápalové a hojivé účinky, blahodárne pôsobí najmä na tráviacu a nervovú sústavu. Používa sa preto pri nespavosti, bolestiach hlavy, závratoch, nervozite a podráždenosti, telesnej a duševnej slabosti, pri rôznych kŕčoch.
Táto rastlinka tiež zlepšuje trávenie, odstraňuje nadúvanie, katary a hnačky, nechuť do jedla. Bylinka pôsobí proti črevným parazitom a niektorým infekčným ochoreniam čriev. Lieči zápaly ústnej dutiny a hrdla, hnisavé rany na koži, zápaly močových ciest.
Účinky
Protizápalové
Upokojujúce
Podporuje respiráciu
Stimuluje trávenie
Medovka (Melissa Officinalis)
Medovka je trváca bylina listy sú vrúbkovano pílkovité, tmavo zelenej farby s výraznou žilnatinou a charakteristickou citrónovou vôňou najmä po rozotrení. Kvietky sú drobné, biele, časom sa menia na bledomodré.
Medovka bola zasvätená bohyni Mesiaca a lovu Diane, pretože sa v minulosti verilo, že má vplyv na plodnosť.
Rastlinka pôsobí hlavne ako upokojujúci prostriedok, najčastejšie v tráviacom trakte – na žalúdočné neurózy, ďalej na srdcové neurózy, búšenie srdca apod. Zvyšuje sekréciu žlče, zabraňuje tvorbe plynov, spomaľuje tep a jemne znižuje krvný tlak.
Medovka tiež posilňuje centrálny nervový systém, pôsobí sedatívne, uvoľňuje kŕče a napätie svalstva, možno ju použiť pri ľahších formách neurasténií, depresií, proti migréne, na alergie nervového pôvodu (napr. pri astme vyvolanej stresom). Pomáha pri bolestiach brucha, pri nafukovaní, infekčných hnačkových ochoreniach, bolestivej menštruácii i v klimaktériu.
Účinky
Upokojujúce
Uvoľňujúce
Protireumatické
Zabraňuje tvorbe plynov
Rakytník rešetliakový (Hippophae rhamnoides L.)
Rakytník je voľne rastúca drevina rozšírená po celom svete. Stavbou vytvára rozvetvený ker, dorastajúci do výšky 2 – 4 metrov. Jeho plody sú krátkostopkaté oranžové bobule.
Prínos rakytníka pre ľudský organizmus je neoceniteľný a pre jeho neobyčajne rôznorodé vlastnosti má široké využitie v medicíne, potravinárstve a kozmetike. Považuje sa za znovuobjavenú zázračnú bobuľu.
Je to unikátna rastlinka bohatá na biologicky aktívne látky, kombináciu 10 vitamínov, antioxidantov, 15 stopových prvkov, olejov, nenasýtených mastných kyselín a iných aktívnych látok (kyselina listová, kyselina linoleová, mangán, železo a vitamíny A, B, C, E a K). Má vysoký obsah vitamínu C (už jedna oranžová bobuľa obsahuje dennú dávku vitamínu C) a obsahuje vzácny olej, ktorý je naozaj vitamínovou bombou.
Posilňuje imunitu a vytvára neviditeľný štít proti rôznym chorobám. Nazýva sa tiež rastlina budúcnosti a je využiteľný celý bez zvyšku. Pre náš organizmus sú prospešné nielen plody, semená, kvety, ale aj listy, výhonky, kôra a koreň. Plody sa sušia, vyrába sa z nich čaj. Výborné sú aj kompóty, džemy, sirupy, šťavy a spomínaný vzácny rakytníkový olej. Pre zachovanie obsahu cenných látok a čerstvosti je vhodné uskladnenie do mrazničky.
Rakytník priaznivo pôsobí na mnohé ochorenia žalúdka (aj nákaza helicobacterom pylori), priedušiek, pľúc, krvného obehu, kĺbov, pomáha pri dne a reumatizme. Používa na kožné ochorenia, pôsobí regeneračne na popálené a omrznuté tkanivá. V Rusku sa odporúča počas chemoterapie a rádioterapie. Je vynikajúci pre unavené srdce, pôsobí preventívne pred infarktom a porážkou. Zotavuje po chorobe, vyčerpanosti, fyzickej a psychickej námahe, dobre vplýva na mužskú silu a zvyšuje aj plodnosť.
Účinky
Vysoký obsah vitamínu C
Posiľňuje imunitu
Má antiseptické účinky
Preventívne proti kardiovaskulárnym ochoreniam a rakovine.
Pomáha pri dne a reumatizme
Regeneruje pokožku, popáleniny a omrzliny
Podporuje trávenie
Detoxikuje organizmus
Rozmarín (Rosmarinus Officinalis)
Tento aromatický poloker zvyšuje krvný tlak. Pochádza z pobrežia Stredozemného mora a zbiera sa priebežne počas celého roka. Vynikajúce výsledky doshuje pri rekonvalescencii a často sa využíva v geriatrii. Jeho pomenovanie pochádza z latinského ros marinus (v preklade: morská rosa).
Je rastlinou lásky a vernosti. Čerstvé výhonky bývajú odpradávna slávnostnou ozdobou svadobčanov.
Ako jedna z mála rastlín, zvyšuje rozmarín krvný tlak, odstraňuje nervové vyčerpanie a zlepšuje krvný obeh. Veľmi dobré účinky má zvlášť pri kašli, astme, nervozite, nespavosti, migréne a pôsobí močopudne. Rozmarín posilňuje srdce, stimuluje lymfu, uvoľňuje stuhnuté svalstvo, prekrvuje mozog, čím zvyšuje schopnosť koncentrácie.
Rozmarín tiež odstraňuje pocit fyzickej únavy a vyčerpanosti a priaznivo podporuje činnosť pečene. Z listov možno pripraviť kúpeľ, ktorý pomáha pri reumatizme, svalovej únave, kŕčoch a celulitíde. Pri vnútornom užívaní vo väčších dávkach je jedovatý.
Táto voňavá rastlinka pôsobí dezinfekčne, pomáha pri zahlienení pľúc a nádche a má aj silné afrodiziakálne účinky.
Účinky:
Zlepšuje krvný obeh
Uvoľňujúce
Dezinfekčné
Afrodiziakálne
Rumanček (Matricaria Chamomilla)
Upokojuje boľavú kožu a ekzémy. Uvoľňuje bolestivo natiahnuté svaly, zmierňuje nervové napätie a podráždenosť. Starí Gréci nazývali rumanček pre jeho vôňu „jablkom zeme“, pre Anglosasov bol jednou z deviatich posvätných bylín, ktoré dal svetu boh Woden.
Rumanček pomáha liečiť gastritídu, plynatosť, koliku, zlé trávenie, a kyslosť žalúdka, rovnako ako peptický vred, Crohnovu chorobu a podráždenie čreva.
Rumanček uvoľňuje napätie v natiahnutých svaloch a skracuje bolestivé obdobie. Táto bylinka zmierňuje podráždenosť a navodzuje spánok. V noci si dobre odpočinieme ak krátko pred spaním vypijeme šálku odvaru.
Vo forme krému sa aplikuje na podráždenú, svrbivú kožu a ekzémy. Blahodarne pôsobí aj na unavené oči.
Účinky
protizápalové
protikŕčové
relaxačné
proti nadúvaniu
Šalvia (Salvia Officinalis)
Šalvia sa spájala s dlhovekosťou a traduje sa, že v starobe oživuje zlyhávajúcu pamäť. Hovorí sa, že keď Briti začali dovážať z Číny čaj, Číňania si túto rastlinu cenili natoľko, že predávali dve debny čaju za jednu debnu usušenej šalvie.
Táto bylina má mierne horkastú chuť. Pre antiseptické a sťahujúce účinky je ideálna takmer na všetky typy zápalov hrdla, vriedky v ústach a zápal ďasien.
Listy sa dajú použiť na liečenie boľačiek po uštipnutí hmyzom a na opuchliny. Listami alebo šťavou z listov sa potiera priamo postihnuté miesto.
Tradične sa používa na liečbu astmy. Sušené listy sa pridávajú do bylinných zmesí pri liečení týchto ťažkostí. Šalvia podporuje a povzbudzuje trávenie. V čínskom liečiteľstve má zaslúženú povesť ako nervové tonikum, pretože upokojuje a posilňuje nervovú sústavu.
Šalvia znižuje aj návaly horúčavy v menopauze a pomáha organizmu prispôsobiť sa hormonálnym zmenám.
Účinky
sťahujúce
antiseptické
estrogénové
posilňujúce
Šípka (Rosa Canina)
Pichľavý krík s tmavoružovými kvetmi na dlhých konároch, niekedy dorastá až štyri metre. Kvitne v máji a júni. Kvety po opelení dužinatejú a menia sa na šípky, ktoré dozrievajú v septembri. Šípka je jedným z prírodných multivitamínov. Je známa hlavne svojím obsahom vitamínov C, E, B, K.
Hovorí sa, že ruže sú vhodné pre „kožu a dušu“ a v lekárskej praxi majú dlhú tradíciu. Za čias starých Rimanov sa ruža šípová odporúčala pri uhryznutí besným psom.
Plody ruže majú veľmi rôznorodé účinky a cenia sa ako dôležitý zdroj vitamínu C. Vitamín C popri iných pozitívnych účinkoch na ľudský organizmus znižuje lámavosť kapilár, vitamín K má vplyv na normálnu zrážanlivosť krvi. Šípky majú aj močopudný a sťahujúci účinok. Znižujú hladinu cholesterolu v krvi. Môžeme ich používať ako povzbudzujúci prostriedok pri rekonvalescencii.
Ruža šípová zvyšuje odolnosť organizmu voči infekciám, odporúčajú ju pri zle hojacich sa ranách, napomáha normálnemu zrastaniu kostí pri zlomeninách. Zlepšuje funkciu malého mozgu a látkovú výmenu v organizme.
Účinky
antidepresívne
pôsobí antibakteriálne
protizápalové
prečisťujúce
Zázvor (Zingiber Officinale)
Užívanie zázvoru pozitívne ovplyvňuje krvný obeh a zlepšuje prekrvenie tkanív aj na kapilárnej úrovni. Šálka zázvorového čaju zohrieva organizmus zvnútra a účinne zvyšuje prekrvenie koncových častí tela – rúk a nôh. Čaj je ideálne pripraviť z čerstvého zázvoru, ktorý sa zaleje horúcou vodou. Zázvor možno použiť i vo forme obkladov, ktoré sa priložia na pokožku a tým zvýšia jej prekrvenie.
Látky obsiahnuté v koreni zázvoru zlepšujú žalúdočné pohyby a pôsobia proti kŕčom hladkého svalstva v tráviacom ústrojenstve. Tým zázvor pomáha pri poruchách trávenia, nadúvaní, plynatosti a symptómoch dráždivého čreva. Zázvor potláča vznik žalúdočných nevoľností spôsobených cestovaním (kinetózy), prináša úľavu od nevoľnosti po operáciách a oceňujú ho aj budúce mamičky, ktorým zázvorový čaj tlmí nevoľnosti na začiatku tehotenstva. Zázvor zvyšuje produkciu žlče a napomáha znižovať hladinu cholesterolu. Obklady zo zázvorového odvaru majú protizápalové účinky, čím tlmia bolesti pri zápaloch kĺbov.
Zázvor má mierne povzbudivé účinky. Látky v ňom obsiahnuté prečisťujú organizmus, podporujú látkovú výmenu, odhlieňujú a podporujú chuť do jedla.
Zázvor tlmí zrážanlivosť krvi (tzn. riedi krv), zlepšuje jej prietok a tým prispieva k ochrane srdcovo-cievneho systému. Znižuje riziko infarktu, artériosklerózy, tlmí migrény. Vďaka lepšiemu prietoku krvi pomáha zázvor zásobovať mozog kyslíkom a aktivuje zmyslové funkcie a myslenie. Pomáha aj pri stavoch napätia. Nespôsobuje ospalosť ani zníženie pozornosti.
Zázvor svojimi antiseptickými účinkami obmedzuje rast mnohých baktérií a vírusov.
Účinky
antiseptické
antibakteriálne
protizápalové
spazmolytické
stimulačné
tonizujúce
Zelený čaj (Camellia sinensis)
Zelený čaj má schopnosť absorbovať zápach okolitých vecí a vysušené použité čajové lístky je možné využiť ako dezodoranty a tiež ako čistiace prostriedky s antibakteriálnymi účinkami. Nápoj má silný osviežujúci účinok na organizmus, ktorý je vystavovaný vysokému pracovnému výkonu alebo dlhodobej psychickej záťaži.
Účinky
Osviežujúce
Zabraňuje poteniu
Protizápalové
Stimuluje metabolizmus
Železník (Verbena Officinalis)
Kedysi sa verilo, že železník robí telo necitlivým voči ranám a strelám – odtiaľ i jeho staré ľudové meno železník. Ako amulet ho preto nosili aj rímski vojaci do boja. Zastrčený dieťaťu do kolísky vraj prinesie čulý intelekt a radosť.
Liečivé vlastnosti železníka môžeme využiť pri migréne a vyčerpanosti. Je močopudný, vynikajúco zbavuje obličkových kameňov, upravuje menštruačný cyklus a upokojuje nervy. Kvôli týmto vlastnostiam sa odporúča účívať ženám s PMS.
Bylinka zlepšuje trávenie, pomáha pri žltačke a stimuluje činnosť pečene. Železník sa pridáva do aperitívov na podporu trávenia. Je to účinný prostriedok proti reume a bolesti.
Železník podporuje aj tvorbu mlieka. Pomáha pri anémii, edémoch, reume a infekciách. Z vývaru, alebo šťavy je možno pripraviť obklady na reumatické, ischiatické a nervové ochorenia. Vývar je účinný aj pri infekciách hrdla a úst.
Účinky
Stimuluje trávenie
Zlepšuje menštruačný cyklus
Energizujúce
Protireumatické
Ženšen pravý (Panax Ginseng)
Ženšen je koreň mnohoročnej trávnatej byliny všehoj ženšenový, ktorá rastie na Ďalekom východe. Bol známy už 4000 rokov pred našim letopočtom. Doslovný preklad všehoja je „koreň človek“ kvôli výraznej podobe jeho koreňa s ľudskou postavou.
Bolo preukázané, že ženšen zvyšuje pracovnú výkonnosť a dodáva energiu, bez toho aby vyvolával nespavosť. Normalizuje stres, úzkosť a depresie, zlepšuje pamäť a vôľu. Stimuluje funkcie pečene, lieči žalúdočné vredy, zlepšuje činnosť mozgu, podporuje sústredenie pri učení a vyrovnáva mužskú i ženskú hormonálnu aktivitu. Mnoho ľudí si ho cení ako afrodiziakum.
Ženšen predstihuje bežné povzbudzujúce látky, či už kávu, čaj, nikotín, energetické nápoje alebo alkohol. Jeho účinok sa zakladá na inom princípe, nástup je pomalší, je však dlhodobý, vyvážený a po všetkých stránkach zdraviu prospešný. Chráni proti vírusom, tlmí zápaly, tíši chronickú bolesť kĺbov.
Pôsobí na choroby nervové, ako je Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba, duševné poruchy a senilita.
Účinky:
Energizačné
Posilňuje imunitu
Stimuluje mozog
Odbúrava cholesterol
Žihľava (Urtica Dioica)
Už starí Rimania si zväzkami žihľavy liečili reumu. Táto rastlinka bohatá na vitamíny C a B sa zbiera najmä v jarných mesiacoch pred kvitnutím alebo na jeseň, pričom najviac účinných látok nájdete v mladých rastlinách. Okrem iného obsahuje žihľava aj serotonín, tzv. hormón šťastia.
Je široko využívaná ako liečivá bylina. Žihľava obsahuje vitamíny C a B a provitamín A, a bohatá je aj na železo, horčík a vápnik.
Mladé listy žihľavy využívané do tradičných pokrmov ako sú jarné plnky a polievky. Varením, rozsekaním alebo drvením sa pŕhlivosť chlpov ničí a listy žihľavy sú potom nielen chutné, ale obsahujú aj vysoké množstvo proteínov a ďalších látok.
Žihľava je špecialista na očistné kúry, ktoré zahajujeme vždy na jar a na jeseň, kedy sa nám v tele nahromadí množstvo odpadových látok, ktorých je dobré sa zbaviť.
Napriek svojej pŕhlivosti ponúka žihľava široké možnosti využitia. Čaj zo žihľavy má močopudné účinky a používa sa pri zápaloch močových ciest, reumatizme, cukrovke, pečeňových a žlčníkových chorobách.
Účinky
Detoxikačné
Močopudné
Protireumatické
Podporuje krvotvorbu