Späť Hojenie rán

Hojenie rán

Čas síce všetko zahojí, no na urýchlenie a zefektívnenie procesu hojenia existujú aj iní pomocníci. Regenerácia poškodeného tkaniva nie je jednoduchý proces a môže zanechať rôzne zjavenia či nedokonalosti. Pomôžte hojeniu bylinkami!

Rozmarín lekársky

Rozmarín lekársky dezinfikuje rany a odreniny. Používajú sa z neho listy, kvitnúca vňať a esenciálny olej.
Na vonkajšie použitie zmiešajte 6 kvapiek esenciálneho oleja s dvoma lyžičkami mandľového oleja a postihnutú oblasť potierajte dva razy denne. Na čaj vložte lyžičku rozdrvených lístkov do šálky vriacej vody a nechajte 5 min odstáť.
Ďalšie účinky: pôsobí antidepresívne, zmierňuje bolesti hlavy a migrénu, podporuje krvný obeh a trávenie, zmierňuje nadúvanie

Repík lekársky

Pri zapálenej pokožke alebo ranách a odreninách dobre účinkuje repík lekársky.
Jednu kopcovitú lyžičku repíka použijete na jednu šálku čaju. Zalejte horúcou vodou, nechajte pol minúty lúhovať a potom preceďte. Týmto výluhom navlhčite gázu a priložte na poranenie. Funguje dobre aj na zapálené hrdlo. Vtedy sa repíkovým čajom kloktá hrdlo.

Nechtík lekársky

Nechtík lekársky utišuje zápaly, upokojuje podráždenú či poškodenú pokožku a aj menšie popáleniny. Používanou časťou sú kvety, stonky a listy. Odporúča sa užívať dvakrát denne ako čaj, respektíve 15 kvapiek tinktúry.
Tinktúru si urobíte jednoducho. Kvety nechtíka natrhajte a vložte do fľaše. Fľašu potom naplňte cca 40 %-ným alkoholom a nechajte aspoň dva týždne stáť na teplom mieste. Pri vonkajšom použití sa používa na obklady na liečenie rán a zápalov pokožky a tiež ako masť.
Ďalšie účinky: utišuje bolesti ucha, uľahčuje priebeh menštruácie
Masť z nechtíka lekárskeho urobíte takto: Necháte roztopiť 250 g čistej bravčovej masti. Do horúcej masti nasypte jednu kopcovitú hrsť listov, kvetov a stoniek nechtíka lekárskeho. Nechajte na krátko vzkypieť, dobre premiešajte a potom odstavte. Hrniec prikryte a cez noc nechajte pomaly vychladnúť. Na druhý deň vzniknutú masť opätovne zohrejte aby bola tekutá natoľko, aby sa dala prefiltrovať cez čisté ľanové plátno. Masť je určená na vonkajšie použitie.
Tinktúra z nechtíka lekárskeho zriedená v pomere 50/50 s prevarenou vodou je vhodná na obklady hlavne pri hnisavých ranách či preležaninách. Namočte do nej šatku alebo gázu a priložte na ranu. Potom oviňte prehriatou šatkou.

Myrhovník molmolový

Myrhovník molmolový lieči odreniny a pomáha pri čistení rán (vonkajších, ale aj poranení v ústnej dutine). Na liečenie sa používa myrhová živica. Na vyplachovanie úst alebo na obklady pridajte 5 kvapiek živice do trošky vody.
Ďalšie účinky: lieči infekcie ďasien

Kapsička pastierska

Rany, ktoré krvácajú a nedarí sa krvácanie dobre zastaviť, sa výrazne zlepšia po konzumácii čaju z kapsičky pastierskej.
Jednu kopcovitú čajovú lyžičku kapsičky zalejte šálkou horúcej vody, nechá sa cca pol minúty lúhovať. Pijú sa dve až tri šálky denne.

Alchemilka žltozelená

Pri hnisavých ranách a pri horúčkach spôsobených zapálenými ranami je dobré piť čaj z alchemilky žltozelenej.
Jednu kopcovitú čajovú lyžičku alchemilky zalejte šálkou horúcej vody. Pijú sa 2 až 3 šálky denne.

Nátržník vzpriamený

Nátržník vzpriamený pomáha aj pri liečbe poranení a redukuje zápaly v ústnej dutine. Používanou časťou sú korene (podzemky). Pri vonkajšom použití užívajte ako obklad na rany.
Ďalšie účinky: upokojuje podráždené hrdlo, pôsobí proti hnačke a črevnej kolike

Kostihoj lekársky

Kostihoj lekársky lieči pokožku, urýchľuje hojenie rán, tlmí zápaly spojené s ekzémami a psoriázou. Používajú sa z neho listy a korene. Obklady z tinktúry kostihoja lekárskeho liečia všetky rany (aj vonkajšie, aj vnútorné).
Tinktúru z kostihoja lekárskeho urobíte z jeho koreňov. Korene kostihoja umyte kefkou, nakrájajte nadrobno a naložte do fľaše. Zalejte cca 40 %-ným alkoholom a nechajte stáť na teplom mieste aspoň dva týždne. Pri vonkajšom použití prikladajte vo forme obkladov (šatka, gáza). Aby alkohol z tinktúry pokožku príliš nevysušil, tak okolie rany môžete ošetriť masťou z nechtíka lekárskeho.
Ďalšie účinky: uľavuje od bolestí po vykĺbení

Yzop lekársky

Yzop lekársky pri vonkajšom použití pomáha liečiť drobné rany a odreniny.
Ďalšie účinky: pôsobí proti pľúcnym infekciám, prináša úľavu pri kašli a pozitívne ovplyvňuje krvný tlak

Deväťsil lekársky

Páliace rany a všetky druhy popálenín sa liečia obkladmi z čerstvých listov deväťsilu lekárskeho. Čerstvo nazbierané listy umyte, rozmliaždite valčekom na drevenej doske a vzniknutá kaša z listov sa priloží na ranu. Takýto obklad je potrebné zopakovať viackrát denne. Po odstránení obkladu ranu vypláchnite vychladnutou prevarenou vodou.

Späť