Späť Zber a sušenie rastlín

Zber a sušenie rastlín

Aby mali bylinky maximalne účinky, nemal by sa zanedbať ich zber a ani sušenie. Zoznámte sa s najzákladnejšími pravidlami zberu, sušenia či skladovania byliniek a užívajte si tak zdravie z prírody v najvyššej možnej miere.

Rastliny zbierajte cez suchý deň, keď sú na vrchole zrelosti a koncentrácia aktívnych látok je najvyššia. Zbierajte len zdravé bylinky, nenapadnuté chorobami, hmyzom a neznečistené od ovzdušia. Sušte ich rýchlo, nikdy nie na priamom slnečnom svetle, aby ste uchovali aromatické zložky a zabránili oxidácii ostatných chemických látok. Rastliny potrebujú pri sušení dobrú cirkuláciu vzduchu, preto ich nechajte na suchom, vzdušnom a teplom mieste. Rastliny možno úplne usušiť do šiestich dní.

Keď sú rastliny suché, uskladnite ich v čistých, suchých a tmavých sklených alebo keramických nádobách so vzduchotesným uzáverom a nevystavujte ich priamemu slnku. Usušené rastliny označte nápisom s určením druhu, zdroja a dátumu, väčšina vydrží 12 až 18 mesiacov.

TIP

Kvety zbierajte po odparení rannej rosy, keď sa celkom rozvinú. Okvetie odrezávajte zo stoniek a sušte celé na plochých podložkách. Levanduľu sušte zavesenú za stonky v papierovom vrecku alebo nad podložkou.

Späť