Späť Vlasy a nechty

Vlasy a nechty

Problémy s vlasmi a nechtami partia aj k estetickým problémom. Často za nimi stojí nedostatok vitamínov, no môžu byť aj príznakom závažnejšieho vnútorného ochorenia. Mnoho receptov na krásne vlasy a nechty obsahuje blahodárne výťažky z bylín. Vyskúšajte ich aj vy!

Orech vlašský

Dve kopcovité čajové lyžičky nadrobno nakrájaných listov orecha vlašského zalejte šálkou horúcej vody, nechajte pol minúty lúhovať a týmto odvarom masírujte pokožka hlavy.

Čakanka obyčajná

Pri vypadávaní vlasov, obočia a mihalníc pomáha čerstvá šťava z čakanky obyčajnej. Kus stonky sa rozžuje v ústach (aby pustila šťavu) a šťava sa natrie na postihnuté miesta pokožky hlavy, prípadne obočia a na mihalnice.

Žihľava dvojdomá

Proti lupinám pomáha umývanie žihľavou dvojdomou.
Dve kopcovité čajové lyžičky žihľavy zalejte pol litrom horúcej vody, nechajte cca pol minúty lúhovať a potom odvar preceďte. Aspoň raz za týždeň si opláchnite vlasy po umytí vlasov. Následne však už vlasy neoplachujte čistou vodou.

Užitočné tipy

Lopúchová kúra na jemné alebo poškodené vlasy:
Budeme potrebovať: 1 žĺtok, 1 lyžica oleja z lopúchových koreňov, 2 lyžice citrónovej šťavy. Olej po kvapkách za stáleho miešania pridávajte k žĺtku. Postupne pridajte aj citrónovú šťavu. Naneste do mokrých vlasov, najmä na ich končeky. Po polhodinovom pôsobení dôkladne opláchnite.

Bylinkovo-olejový zábal na zničené vlasy a na vlasy, ktoré sa ťažko rozčesávajú – 60 ml olivového oleja, po 1 lyžičke sušených rumančekových kvetov, brezových a žihľavových listov, 1 žĺtok, 1 lyžica medu, 1 lyžička citrónovej šťavy, 2 – 3 kvapky éterického rozmarínového oleja.
Olivový olej zohrejte vo vodnom kúpeli, pridajte bylinky a nechajte ich lúhovať v olivovom oleji cca pol hodiny. Potom sceďte a nechajte vychladnúť. Do vychladnutého oleja pridajte žĺtok, med, citrónovú šťavu a rozmarínový olej. Zmes nanášajte na mokré vlasy, nechajte pôsobiť hodinu a dôkladne opláchnite.

Späť