Späť Bolesti ucha

Bolesti ucha

Zápaly a bolesti ucha sú nepríjemným problémom. Zápaly najčastejšie vznikajú v oblasti stredného ucha, pričom opuch stredné ucho uzavrie a v ňom sa potom tvorí tekutina, ktorá tlačí na bubienok a spôsobuje bolesť. Aj na tieto problémy však bylinky poznajú riešenie.

Nechtík lekársky

Utišuje zápaly, utišuje bolesti ucha. Používajú sa z neho okvetné lístky. Pri bolestiach ucha sa používa odvar alebo tinktúra z nechtíka lekárskeho – 15 kvapiek dva razy denne. Tinktúru si urobíte jednoducho. Natrhajte lístky nechtíka a vložte do fľaše. Fľašu potom naplňte cca 40 %-ným alkoholom a nechajte aspoň dva týždne stáť na teplom mieste. Na vonkajšie použitie (na liečenie rán a zápalov pokožky) je vhodná nechtíková masť alebo obklady.

Ďalšie účinky: uľahčuje priebeh menštruácie, upokojuje podráždenú či poškodenú pokožku a tiež menšie popáleniny

Skorocel väčší

Výborne lieči zápaly očí a uší. Používajú sa z neho listy. Užíva sa 20 kvapiek tinktúry dva razy denne. Pri vonkajšom použití prikladajte rozdrvené listy so šťavou priamo na postihnuté miesto.

Ďalšie účinky: čistí rany, pôsobí antisepticky, pomáha pri hnačke a zápaloch čriev

Podbeľ liečivý

Čerstvo natrhané a umyté listy podbeľu liečivého vytlačte (odšťavte) a túto čerstvú šťavu kvapkajte do uší.

Rumanček pravý

Ucho, ktoré vás bolí, držte nad naparovacím kúpeľom z rumančeka pravého asi 10 až 15 minút. Potom ho dobre osušte a udržujte v teple.

Na liečenie bolestí ucha použite čajovú zmes z kvetu bazy čiernej, listov divozelu veľkokvetého, ibiša lekárskeho a rumančeka pravého. 10 g (dve čajové lyžičky) tejto zmesi prelejte šálkou horúcej vody, nechajte cca 10 minút lúhovať a pite teplý dvakrát denne.

Späť