Späť Kĺby

Kĺby

Ľudský barometer, ktorý reaguje bolesťou na zmenu počasia, bolesť po zvýšenom fyzickom výkone alebo iné ťažkosti s kĺbmi sa objavujú s pribúdajúcim vekom čoraz častejšie. Predísť sa im dá cvičením, výživovými doplnkami, masťami ale aj zázračnými bylinkami našich lúk a lesov.

Chren dedinský

Pri bolestiach kĺbov funguje dobre obklad z chrenu dedinského. Jemne nasekanú vňať zmiešajte s vodou a múkou, dobre premiešajte a vzniknutú hmotu natrite na postihnuté miesto. Potom prikryte gázou alebo vreckovkou. Chren dedinský sa môže používať aj vnútorne. Zmiešajte nasekanú vňať s medom a horúcou vodou a získate účinný prostriedok proti prechladnutiu.
Ďalšie účinky: bráni infekciám, čistí pľúca, účinkuje mierne močopudne, pôsobí protimikrobiálne a podporuje trávenie

Koriander siaty

Koriander siaty zmierňuje bolesti kĺbov. Používajú sa z neho listy a semená. Pri boľavých kĺboch si dajte obklad z rozdrvených semien. Odvar pre vnútorné použitie pripravíte, keď vsypete 1 čajovú lyžičku rozdrvených semien do šálky vriacej vody a necháte 5 min odstáť.
Ďalšie účinky: napomáha tráveniu, povzbudzuje chuť do jedla, pomáha pri hnačke

Rumanček pravý

Pri trhavých bolestiach v končatinách (lámke) používajte olej z rumančeka pravého. Sklenenú fľašu naplňte čerstvými kvetmi rumančeka a zalejte ich olejom. Fľašu potom uložte na tri týždne na teplé miesto. Týmto rumančekovým olejom potierajte choré miesta končatín.

Ľubovník bodkovaný

Účinným prostriedkom proti reumatickým bolestiam a ischiasu (bolesti krížov) je olej z ľubovníka bodkovaného. Sklenenú fľašu naplňte čerstvými kvetmi a pukmi ľubovníka bodkovaného a zalejte olejom, aby kvety boli úplne ponorené. Potom sa fľaša odloží na cca tri týždne na teplé miesto. Po čase sa olej zafarbí na červeno. Týmto olejom sa natierajú časti tela postihnuté reumatickými bolesťami a ischiasom.

Žihľava

Proti reumatickým bolestiam pomáha čerstvo nazbieraná žihľava. Zľahka pohládzajte bolestivé miesto 4-krát smerom zdola nahor. Sčervenené miesta na pokožke potom napudrujte. Zlepšenie stavu nastáva už po niekoľkých dňoch.

Kostihoj lekársky

Obklad z kostihoja lekárskeho dokážu efektívne pomôcť pri bolestiach šije a zátylku. Jednu polievkovú lyžica múčky z koreňa kostihoja lekárskeho premiešajte so šálkou horúcej vody a s niekoľkými kvapkami oleja na kašičku. Tú natrite na ľanovú šatku a ešte teplú ju priložte na bolestivé miesto zátylku.

Eukalyptus guľatoplodý

Eukalyptus je veľmi aromatická rastlina, ktorej vôňa pripomína mentol. Pri bolesti kĺbov vám pomôže 10 kvapiek silice z eukalyptu. Stačí ich zmiešať so 60 ml vody a pravidelne nanášať na postihnuté miesto. Týmto spôsobom si môžete pomôcť aj pri zápaloch a popáleninách.

Späť