Kožné choroby
Kožné choroby sú nielen zdravotným, ale aj estetickým problémom. Často sú len vonkajším prejavom vnútorného ochorenia a ich liečba býva nezriedka dlhodobá až celoživotná. Naši predkovia na kožné problémy často využívali pomoc rôznych byliniek a vy sa nimi môžete inšpirovať tiež.
Žihľava dvojdomá
Žihľavový čaj riedi a čistí krv, odstraňuje vyrážky a pigmentové škvrny na pokožke.
Jednu kopcovitú čajovú lyžičku žihľavy dvojdomej zalejte šálkou horúcej vody, nechajte pol minúty lúhovať. Počas dňa by ste mali vypiť 4 šálky takéhoto čaju.
Ďalšie účinky: odvodňuje telo a prečisťuje pečeň
Repík lekársky
Repík lekársky pomáha pri niektorých alergiách na potraviny, utišuje podráždenie pokožky pri ekzémoch, vytlačená šťava sťahuje krvácajúce rany, ale používa sa aj ako pleťové mlieko na zlepšenie stavu pokožky. Používa sa celá rastlina. 20 kvapiek tinktúry používajte dva razy denne pred jedlom, pri vonkajšom použití aplikujte vytlačenú šťavu na rany.
Tinktúru si urobíte jednoducho. Čerstvé rastliny repíka narežte na malé kúsky a vložte do sklenenej fľaše. Fľašu potom naplňte cca 40 %-ným alkoholom a nechajte aspoň dva týždne stáť na teplom a slnečnom mieste.
Lopúch väčší
Lopúch väčší zmierňuje podráždenie kože. Používajú sa z neho korene, stonky, semená. Pri vonkajšom užívaní aplikujte vo forme masti alebo obkladu z rozdrvených rastlín. Pri vnútornom užívaní užívajte 15 kvapiek tinktúry dva razy denne.
Ďalšie účinky: má detoxikačné vlastnosti, stabilizuje hladinu krvného cukru, stimuluje imunitný systém
Borák lekársky
Borák lekársky pomáha pri dermatitíde a pri ekzémoch. Používajú sa listy, kvety, olej a semená. Užívajte 15-20 kvapiek tinktúry dva razy denne. Borákový olej sa môže užívať cca 500 mg denne.
Čaj z boráka lekárskeho urobíte tak, že 2 čajové lyžičky listov a kvetov zalejete dvoma šálkami vriacej vody a necháte lúhovať cca 5 minút.
Ďalšie účinky: znižuje horúčku, zlepšuje náladu (tzn. pôsobí antidepresívne)
Kostihoj lekársky
Kostihoj lekársky lieči pokožku, urýchľuje hojenie rán, tlmí zápaly spojené s ekzémami a psoriázou. Používajú sa z neho listy a korene. Všetky druhy poranení môžete ošetriť kostihojovou tinktúrou, rana prestane hnisať, dezinfikuje sa, rýchlejšie sa zahojí, nezostane škaredá jazva. To isté platí pre pooperačné rezy. Použite tinktúru s cca 40 % alkoholom, rany natierajte 3-4x denne alebo prikladajte vo forme obkladov podľa potreby.
Kostihojová tinktúra: kúsky pokrájaných koreňov vložte do sklenenej fľaše, zalejte zriedeným alkoholom a uložte na tmavé miesto. Občas silno pretrepte. Hotová kostihojová tinktúra má hnedastú farbu.
Kostihojová masť: poznáme viacero spôsobov, ako pripraviť kostihojovú masť. Môžeme si pripraviť masť zo včelieho vosku (resp. z vosku nezafarbenej bielej sviečky), olivového oleja (alebo iného rastlinného oleja, napr. slnečnicového) a kostihojového extraktu. Základ pripravíme tak, že do nádobky pridáme určité množstvo včelieho alebo sviečkového vosku, vosk nad ohňom opatrne rozpustíme a ešte do tohto horúceho rozpusteného vosku opatrne prilejeme 2 až 2,5 podielu teplého oleja a paličkou všetko zamiešame. Do takto pripraveného základu pridáme malý podiel teplého kostihojového extraktu a zase dobre všetko zamiešame. Ešte tekutú masť tesne pred tuhnutím vylejeme do kelímkov a necháme stuhnúť.
Ďalšie účinky: uľavuje pri vykĺbení
Praslička roľná
Na kožné choroby dobre účinkuje praslička roľná.
Štyri kopcovité čajové lyžičky prasličky roľnej sa zalejú 1 litrom horúcej vody, nechajú sa cca pol minúty lúhovať. Precedeným prasličkovým odvarom sa potom umýva tvár alebo iné postihnuté miesto na pokožke tela. Pomáhajú aj prasličkové obklady. Šatka namočená do teplého prasličkového odvaru sa prikladá na postihnuté miesta na pokožke.
Rumanček pravý
Rumanček pomáha vyčistiť pleť. Jedna hrsť kvetov rumančeka pravého sa zaleje horúcou vodou, nechá sa lúhovať a týmto odvarom sa denne umýva tvár.
Kožné problémy sa môžu liečiť aj vnútorným použitím byliniek. Jednu kopcovitú polievkovú lyžicu listov kysličky obyčajnej zalejte šálkou horúcej vody, nechajte cca pol minúty lúhovať, preceďte a pite denne dve šálky. Jedna kopcovitá čajová lyžička hluchavky bielej alebo hluchavky žltej sa zaleje horúcou vodou, nechá sa pol minúty lúhovať, precedí sa. Pije sa jedna šálka denne (najlepšie dopoludnia).
Ako si urobiť fungujúcu čajovú zmes na kožné choroby? Zmiešajte rovnaké množstvá veroniky lekárskej a vrcholce žihľavy dvojdomej. Jedna kopcovitá čajová lyžička sa zaleje šálkou horúcej vody a nechá sa cca pol minúty lúhovať. Pijú sa dve šálky čaju denne.