Späť Chrípka a prechladnutie

Chrípka a prechladnutie

Zápaly a bolesti ucha sú nepríjemným problémom. Zápaly najčastejšie vznikajú v oblasti stredného ucha, pričom opuch stredné ucho uzavrie a v ňom sa potom tvorí tekutina, ktorá tlačí na bubienok a spôsobuje bolesť. Aj na tieto problémy však bylinky poznajú riešenie.

Echinacea purpurová

Echinacea purpurová zvyšuje imunitu. Uľavuje pri prechladnutí a chrípke, bráni šíreniu infekcií. Má aj výrazné účinky antibiotické, nielen proti baktériám, ale aj proti niektorým vírusom.
Tinktúru si pripravíte zo 100 g koreňa alebo 110 g kvetov alebo 120 g listov. Tento materiál prelejte asi pol litrom čistého liehu s koncentráciou 60 až 65 %. Kvety, listy či korienky by mali byť radšej čerstvé – príprava výťažku zo sušenej echinacey vykazuje menšiu účinnosť (preto sa len veľmi zriedkavo používa do čajových zmesí). Nechajte ich macerovať pri izbovej teplote za občasného pretrepania asi 7 dní. Na 8. deň nechajte obsah „sadnúť“ a potom prefiltrujte. Pri bežnej prevencii sa užíva dlhodobo jedenkrát denne 1 čajová lyžička, najlepšie ráno nalačno. V čase chrípkovej epidémie, užívajte rovnakú dávku tiež večer. V prípade akútneho prechladnutia alebo chrípky užívajte 1 čajovú lyžičku každé 3 hodiny, v ťažších prípadoch každé 2 hodiny, a to prvé tri dni. Ďalšie tri dni 4-krát denne 1 čajovú lyžičku.
Ďalšie účinky: uvoľňuje upchaté nosné dutiny, pri vonkajšej aplikácii účinne hojí rany a zranenia. Osvedčila sa pri žilovej nedostatočnosti – hemoroidoch a kŕčových žilách. Tlmí vnímanie bolesti a pôsobí ako afrodiziakum.

Rasca lúčna

Proti chrípke, prechladnutiu a bronchitíde pomáha rasca lúčna. Používajú sa z nej predovšetkým semená, ale aj listy, korene a olejový výťažok. Urobte napr. to, že pridáte štipku rascových semienok do horúceho čierneho čaju alebo bylinkového čaju.
Ďalšie účinky: napomáha aj tráveniu a podporuje tvorbu mlieka u dojčiacich matiek

Baza čierna

Baza čierna pomáha pri chrípke a prechladnutí, znižuje telesnú teplotu, podporuje potenie a tak pomáha zdolávať infekcie.
Pri prechladnutí si jednoducho urobíte bazový čaj: 1 kopcovitú lyžičku bazových kvetov zalejte štvrť litrom vriacej vody, lúhujte cca 10 minút a potom preceďte.

Divozel malokvetý

Ak máte problém s dráždivým kašľom, ktorý neustupuje, spoľahnite sa na divozel malokvetý. Čaj z jeho kvetov utišuje suchý a dráždivý kašeľ, podporuje vykašliavanie a pôsobí protizápalovo. Kvôli obsahu toxického saponínu sa odporúča kvety divozelu kombinovať do protikašľových zmesí s ďalšími bylinkami. Neodporúča sa piť vo veľkých množstvách, ani príliš dlhú dobu.
Natrhané časti rastlín nesušte na priamom slnku, ale na tienistom stanovišti (vysušený divozel nesmie byť hnedý). Čaj z listov je nutné precediť cez plátno alebo veľmi jemné sitko, aby sa odstránili chĺpky z listov.
Ďalšie účinky: čaj z kvetov má protizápalové účinky pri zápaloch ústnej dutiny, hrtanu a priedušiek. Osvedčil sa i pri zachrípnutí a astmatickej bronchitíde, uvoľňuje kŕče. Čaj z listov je vynikajúci na zastavenie hnačky. Sparené alebo čerstvé listy prikladané na postihnuté miesto, odstraňujú vyrážky a vriedky.

Tymian

Tymian (dúška tymianová) čistí zanesené a infikované pľúca, pomáha redukovať príznaky astmy, lieči nádchu. Zbiera sa vňať, ktorá sa krátko pred rozkvitnutím pokosí a vo viazaničkách sa rýchlo usuší. Obsahuje 2 % silice, horčinu, triesloviny a iné látky. Hlavnou zložkou silice je tymol, ďalej karvakol, cymol, borneol, linalol, pinén a iné. Tymol je vzácna, vysoko dezinfekčná látka (podobne ako mentol). Tymian rozpúšťa hlieny, používa sa ako kloktadlo proti kašľu a zápalu priedušiek.
Ďalšie účinky: tíši bolesti kĺbov

Stavikrv vtáčí

Proti kašľu účinkuje aj stavikrv vtáčí.
Na 1 šálku čaju použite kopcovitú polievkovú lyžicu stavikrvu vtáčieho, zalejte horúcou vodou, nechajte pol minúty lúhovať a preceďte. Pite dve šálky čaju denne.
Slez nebadaný

Na chrípku a prechladnutie pomáha slez nebadaný. Potrebujete sušené listy, kvety a stonky slezu.
Jednu kopcovitú lyžičku slezu nechajte namočenú 12 hodín v studenej(!) vode. Potom studený výluh preceďte a až následne ohrejte. Odporúčané dávkovanie je 2 až 3 šálky denne. Pri silnom prechladnutí sa precedený a zohriaty výluh používa aj na obklady na priedušky, krk a hruď (pľúca).

Yzop lekársky

Yzop lekársky pôsobí proti pľúcnym infekciám a prináša úľavu pri kašli. Je vhodný aj pri bolestiach hrdla a zápale pľúc. Pripravuje sa z neho čaj pri chrípke, nachladnutí a proti kašľu.
Jednu polievkovú lyžicu sušenej zmesi zalejte 2 dcl vriacej vody. Nechajte vylúhovať 10-15 minút.
Ďalšie účinky: odbúrava kŕče a preto je schopný stabilizovať krvný tlak, znižuje zápal, má utišujúce účinky. Yzop lekársky sa používa na kloktanie alebo výplachy aj pri zápaloch ústnej dutiny a hltana. Pri vonkajšom použití pomáha liečiť drobné rany a odreniny. Možno ho požívať aj ako prísadu do kúpeľa, resp. pri varení ako súčasť grilovacích a koreninových zmesí.

Skorocel kopojovitý a skorocel väčší

Proti kašľu môžete použiť aj skorocelový čaj.
Na 1 šálku použite jednu kopcovitú čajovú lyžičku skorocelu kopojovitého alebo skorocelu väčšieho. Zalejte horúcou vodou a nechajte pol minúty lúhovať. Tento čaj je potrebné piť taký horúci, ako sa dá zniesť.

Podbeľ liečivý

Podbeľ liečivý slúži ako prostriedok na vykašliavanie a pri astme. Je účinný hlavne pri silnom kašli, pretože obsahuje účinné látky, ktoré rozpúšťajú hlieny a zmierňujú zápaly. Používajú sa kvety a listy.
Na 1 šálku čaju použite kopcovitú čajovú lyžičku kvetov a listov zmiešaných v rovnakom pomere, zalejte horúcou vodou a nechajte pol minúty lúhovať. Čaj sa pije horúci niekoľkokrát denne.

Užitočné tipy

Účinná čajová zmes proti kašľu:
Použite kvety a listy podbeľa liečivého (v pomere 50/50), kvety divozelu veľkokvetého, listy skorocelu kopijovitého a pľúcnik lekársky. Na 1 šálku použite dve kopcovité čajové lyžičky tejto bylinnej zmesi. Zalejte ich horúcou vodou a nechajte pol minúty lúhovať. Tento čaj sa pije teplý trikrát denne.

Bylinkový čaj pri chrípke a prechladnutí:
Zmiešajte 10 g kvetu bazy čiernej, 5 g podbeľu liečivého, 5 g rumančeka pravého, 5 g lipového kvetu, 10 g nadrobno nasekaného koreňa púpavy lekárskej, 5 g listu jahody obyčajnej a 15 g túžobníka brestového.
Na jednu šálku naberte jednu kopcovitú čajovú lyžičku tejto bylinnej čajovej zmesi, zaleje horúcou vodou, nechajte lúhovať 5 minút a potom preceďte. Pite ešte teplý, po dúškoch. Denne sa odporúča vypiť tri šálky takéhoto čaju.

Eukalyptus guľatoplodý

Eukalyptus guľatoplodý veľmi účinne pôsobí proti chrípke a rôznym druhom baktérií. Eukalyptová silica vám pomôže pri uvoľnení nosových dutín, ochorení dýchacích ciest a tiež uľahčí odkašliavanie. Vďaka jednej kvapke silice s medom sa rýchlejšie zbavíte prechladnutia a nádchy. Ak potrebujete povzbudiť a zregenerovať nervový systém, ideálnym spôsobom je horúca vaňa spolu s tromi kvapkami silice.

Späť