Bolesti hrdla
Bolesť v krku zväčša prichádza náhle. Ak vás už nejaký čas v krku pobolieva, pravdepodobne trpíte zápalom hrdla. Tento zápal majú najčastejšie na svedomí vírusy a jeho dôsledkom býva ťažšie prehĺtanie, opuch sliznice hrdla a zväčšenie lymfatických uzlín. Zbavte sa bolesti s bylinkami!
Nátržník vzpriamený
Nátržník vzpriamený upokojuje podráždené hrdlo, redukuje zápaly v ústnej dutine (vďaka kyseline tanínovej). Používanou časťou sú korene (podzemky). Užívajte 2 kvapky tinktúry denne po jedle.
Tinktúru si urobíte jednoducho. Korene dobre očistite, narežte na malé kúsky a vložte do fľaše. Fľašu potom naplňte cca 40 %-ným alkoholom a nechajte aspoň dva týždne stáť na teplom mieste.
Šišak bajkalský
Šišak bajkalský účinkuje na zapálené hrdlo. Používanou časťou sú korene. Užívajte 20 kvapiek tinktúry dva razy denne po jedle.
Tinktúru si vyrobíte tak, ako je uvedené aj vyššie.
Ďalšie účinky: pôsobí proti nespavosti, pomáha pri liečbe hnačky, zápalu žalúdka a čriev i chorôb pečene
Divozel malokvetý
Divozel malokvetý utišuje suchý a dráždivý kašeľ, podporuje vykašliavanie, pôsobí protizápalovo. Používanou časťou sú listy.
Čaj si urobíte tak, že 2 lyžičky (10 ml) sušených listov zalejete vriacou vodou a necháte 5 minút odstáť. Tinktúru z kvetov používajte na kašeľ a zapálené, suché hrdlo. Tinktúru z listov užívajte na vykašliavanie hlienov.
Ďumbier lekársky
Ďumbier lekársky je jeden zo šiestich druhov ďumbieru (zázvoru). Pomáha pri chrípke a prechladnutí. V tradičnej čínskej medicíne sa používa na liečenie nachladnutí, dráždivého kašľa s veľkým množstvom hlienu. Pôsobí na organizmus zahrievajúco a môže preto urýchliť imunitnú reakciu organizmu na infekciu. Môže sa použiť aj ako kloktadlo pri zapálenom hrdle. Je vhodný na vonkajšie aj vnútorné použitie. Obklady je možné aplikovať kdekoľvek na tele.,
Ďalšie účinky: zlepšuje tráviace procesy v črevách a vyprázdňovanie aktiváciou pohybov čriev Uplatňuje sa pri liečbe tráviacich orgánov (črevné infekcie), zlepšuje trávenie, zvyšuje chuť do jedla a celkovo povzbudzuje metabolizmus. Má výrazné baktericidné a fungicídne účinky na širokú škálu rôznych druhov mikroorganizmov. Horúce ďumbierové obklady sa prikladajú na šiju pri jej stuhnutí. Zistilo sa, že znižuje cholesterol v krvi a zmenšuje zhlukovanie krvných doštičiek, a tak pôsobí proti ateroskleróze a srdcovým poruchám. Je to jeden z najlepších liekov pri nevoľnosti a zvracaní, hlavne pri nevoľnosti pri cestovaní.
Repík lekársky
Pri zápaloch hrdla dobre účinkuje repík lekársky.
Jednu kopcovitú lyžičku repíka použite na jednu šálku čaju. Zalejte horúcou vodou, nechajte pol minúty lúhovať a potom preceďte. Týmto výluhom kloktajte dvakrát denne.
Lipkavec syridlový
Podobne účinkuje aj lipkavec syridlový. Aj v tomto prípade si z jednej kopcovitej lyžičky na 1 šálku vylúhujte čaj a týmto ešte teplým odvarom kloktajte niekoľkokrát denne.
Čaj z materinej dúšky a šalvie proti kašľu. Zmiešajte 2 diely materinej dúšky a eukalyptových listov a po 1 diele šalvie a bazových kvetov. 1 lyžicu zmesi zalejte šálkou vriacej vody, lúhujte 10 minút a preceďte. Pijeme 6-krát denne 1 šálku. (pozn.: eukalyptové listy nie sú nevyhnutnou súčasťou zmesi)